Android 8.0 Oreo – oficjalna zapowiedź. Czego się spodziewać?

Przede wszystkim to kolejny Android sygnowany słodką nazwą. Zasadniczo każda z wersji wprowadza coś zupełnie nowego i innowacyjnego, ale nie każdy producent decyduje się na aktualizację systemu do nowej wersji – zazwyczaj są to tylko flagowce. Ale czy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami instalować nowa wersję systemu z zielonym robotem z ciastkiem w tle? Zaraz się tego dowiemy.

Flagowce od Google już cieszą się z nowego systemu (OTA)

Smartfony Google otrzymały już aktualizacje do nowego systemu. Po oficjalnej prezentacji smartfony Google Pixel i Pixel XL otrzymując aktualizacje OTA (niecałe 40 MB) mogą sprawdzić działanie nowego systemu. Już na dniach aktualizacja ma pojawić się także na smartfonach Google Pixel C, a także Nexus 6P i 5X. Posiadacze pozostałych urządzeń muszą uzbroić się w cierpliwość – aktualizacje do nowego systemu Google 8.0 Oreo zapowiedzieli już producenci LG, HYC, Nokia, Sony, Samsung, Huawei i Motorola.

Jak w przypadku poprzednich wersji nie mamy do czynienia z rewolucją, a garścią usprawnień.

Brak rewolucji, a więc co nowego w Android 8.0?

Zdaniem wielu, aktualizacja systemu nie jest godna tego, by nosić oznaczenie cyfra „8”. Powinna być traktowana jako poprawka poprzedniej wersji, a nie nowym pełnoprawnym systemem. Użytkownicy donoszą, że bliżej jej do wersji 7.2.

Najważniejsze zmiany – bezpieczeństwo, lekkość dystrybucji, szybkość działania

Oreo z pewnością wprowadza kilka istotnych zmian. Według Google nowy system jest lepiej zabezpieczony, ale też pracuje dużo szybciej i sprawniej niż jego poprzednicy. Nie jest to tylko czcze gadanie. Aktualizacja dostępna na dwa smartfony od Google (Pixel i Pixel XL) wydłuża ich czas przynajmniej o połowę (na jednym ładowaniu baterii). System uruchamia się dwa razy szybciej niż poprzedni, a dodatkowo wprowadza zupełnie nowy system inteligentnego zarządzania aplikacjami działającymi w tle, co także wpływa na wydłużenie pracy baterii.

Nowe powiadomienia i YouTube/Skype w małym oknie

Android 8.0 wprowadza coś, co właściwie już było, ale tylko w niektórych nakładkach w starym systemie. Od teraz będzie to standard o nazwie Notyfication Dots, a więc powiadomienia, które pojawiają się na ikonach aplikacji w formie kropki, a przytrzymanie ich wyświetli więcej informacji o statusie powiadomienia.

Kolejna z nowości, które można już było stosować wcześniej za pomocą aplikacji ze sklepu Google, jest Picture-in-Picture. Od teraz słuchając teledysku na YouTube, można go zminimalizować do mniejszego obrazu i cieszyć się z możliwości korzystania z innych aplikacji – np. przeglądania stron WWW lub pisania z kimś na Facebooku. Dużo lepiej przedstawia się to w trakcie połączeń wideo – np. na Skype, gdzie zminimalizowany obraz wideo nie przeszkadza w dalszej pracy z urządzeniem.

Moda na usuwanie gniazd jack 3.5 mm wciąż trwa

Niestety idąc za przykładem innych firm, Google także zamierza pozbyć się gniazd 3.5mm, jednak w tej kwestii można dostrzec pewien plus – zdecydowanie lepsza jakość dźwięku bezprzewodowego. Podobno Bluetooth ma działać w jakości Hi-Fi. Prawdopodobnie chodzi o lepsze wykorzystanie kodeków – dodano m.in. bardzo dobrej jakości kodek Sony LDAC.

Google Play Protect

Wiemy nie od dziś, że nawet w sklepie Google odnajdziemy zawirusowane aplikacje. Google Play Protect ma za zadanie wyszukiwać i usuwać nietypowe błędy, które znajdują się w aplikacjach dostępnych w sklepie. Wyłączy, usunie lub odinstaluje niebezpieczne dla użytkownika już zainstalowane aplikacje. Będzie działać to na zasadzie antywirusa, który zapewni bezpieczeństwo nie tylko w systemie, ale także poza nim – Sklep Play.

Wi-Fi Aware specjalnie dla użytkowników Oreo

Ciekawą nowością wydaje się być możliwość łączenia urządzeń pracujących w nowym systemie Android 8.0. Bez konieczności połączenia się do tej samej sieci Wi-Fi, urządzenia mają się odnajdywać i tworzyć prywatną Sieć. Ma to pozwolić na szybkie i stabilne wysyłanie plików – coś jak Bluetooth, ale o większych rozmiarach.

Google Adaptive Icons nowe emotikony Emoji

Na koniec miły, choć w zasadzie zbędny dodatek od Google. W systemie Oreo pojawiło się, aż 69 nowych emotikon Emoji, które w zasadzie nie różnią się zbyt wiele od swoich starych poprzedników – są po prostu bardziej spłaszczone. Lepsze natomiast wydają się być ikony Google Adaptive Icons, dzięki ujednoliceniu dopasowują się do wielu nowych nakładek – Google dopasuje wygląd ikony automatycznie bez konieczności ingerencji użytkownika.

emotikony w Android 8

Nowe ustawienia i lepsze automatyzacja

Google wprowadził lepszy system automatycznego zapisywania i wprowadzania numerów telefonów, haseł, nazw w formularzach, adresów e-mailowych, a także kart kredytowych – co może być w gruncie rzeczy niebezpieczne.

 

Na koniec coś o ustawieniach. Jest ich więcej i wchodzą w większa interakcje systemu, a więc zapewniają więcej zmian niż ograniczeń. Czyżby w końcu pojawił się ograniczony system „deweloperski” dla zwykłych użytkowników?

Android 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.