Jak zrobić dobre zdjęcie nawet tanim smartfonem? 5 trików, które musisz znać

Współczesne kamery montowane w telefonach komórkowych robią na tyle dobre zdjęcia, że z rynku praktycznie zniknęły proste aparaty kompaktowe. W większości przypadków całkowicie polegamy na trybie automatycznym, jednak także tanie telefony pozwalają nam coraz częściej na ręczną korektę wielu ustawień ? od wartości ISO, poprzez balans bieli, aż po korektę ekspozycji.  Nawet jeśli nie mają tak zaawansowanych ustawień, to istnieją pewnie uniwersalne zasady, które zrobią z ciebie mistrza fotografii. Podpowiadamy, jak zrobić zdjęcie smartfonem tak, aby wyglądało profesjonalnie.

Obiektyw i lampa błyskowa

Wiele osób zdaje się w pełni na automatykę zapominając, że choć sprawdza się ona bardzo dobrze w wielu warunkach, tak czasem algorytmy zawodzą. Najczęściej ma to związek z lampą błyskową i jej niepotrzebnym użyciem. To właśnie nadmierna ilość światła z flesza sprawia, że zdjęcia są prześwietlone, pojawia się efekt czerwonych oczu, a skóra wygląda nienaturalnie. Znacznie lepszym pomysłem jest wyłączenie lampy błyskowej w smartfonie i ręczna regulacja wartości ekspozycji, a przy braku takiej możliwości zapewnienie innego źródła światła.  Jeśli fotografujemy wewnątrz pomieszczeń włączmy światło, jeśli na zewnątrz, to postarajmy się tak skomponować kadr, aby padało na niego światło latarni albo sklepowych witryn. Jeśli twój telefon na to pozwala, warto również zwiększyć wartość ISO ? im wyższa, tym mniej światła zewnętrznego będzie nam potrzebne. Możemy także całkowicie zrezygnować z flesza, kiedy fotografujemy odległe obiekty. Zasięg diod LED to w najlepszym wypadku kilkadziesiąt centymetrów, zatem jest ona w takim wypadku zbędna.  Jeśli aparat w twoim telefonie posiada tryb nocny lub ?SuperNight? jego włączenie również da znacznie lepsze efekty, niż doświetlanie sceny fleszem.

Często zapominamy także o samych obiektywach. Nie mają one osłon jak w klasycznych aparatach, a zatem zbierają odciski palców równie łatwo, jak obudowa czy ekran. Pamiętajcie, aby sprawdzić czystość tego elementu przed zrobieniem zdjęć. Różnica będzie kolosalna!

Nie bój się ustawień manualnych!

Aparaty montowane w smartfonach coraz częściej pozwalają na kreatywne robienie zdjęć, a to za sprawą możliwości manualnej zmiany ustawień trybów pracy. Regulacja ISO pozwala zmniejszyć lub zwiększyć czułość matrycy na światło. Wysokie wartości pozwalają robić zdjęcia w ciemnościach, a niskie w pełnym słońcu czy w ostrym, sztucznym świetle.

– Warto wybierać takie rozwiązania, które dopasowane są do naszych potrzeb. Nie każdy musi znać się na fotografii i właśnie dla takich osób powstały mechanizmy, które pozwalają amatorom osiągnąć efekty zbliżone do profesjonalistów. Przykładem może być tutaj automatyczna detekcja scenerii zastosowana np. w Axonie 7. Analizuje ona w czasie rzeczywistym nie tylko natężenie światła, ale także parametry ruchu i na tej podstawie dobiera najlepsze ustawienia. Połączenie tej funkcji z podwójną stabilizacją matrycy pozwala osiągnąć rewelacyjne rezultaty ? komentuje Adam Getka, product menager w ZTE Polska.

 

Współczesne telefony w trybie manualnym umożliwiają np. zablokowanie autofocusa na jednym obiekcie czy zablokowanie i zmianę wartości ekspozycji – dzięki temu zdjęcie będzie miało pożądaną przez nas jasność. Przydatną opcją jest także zmiana prędkości migawki. Jeśli ustawimy dłuższy czas jej otwarcia możemy się pokusić o kreatywne zdjęcia nocne ? np. malowanie światłem (przykładem mogą być długie linie świetlne powstałe od reflektorów samochodów). Dłuższy czas naświetlania pomoże także w uzyskaniu lepiej doświetlonych zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. Pamiętajmy jednak, że im dłużej pozostaje otwarty otwór migawki, tym łatwiej o poruszenie telefonu i rozmazanie zdjęcia. Zalecamy zatem, aby użyć statywu lub postawić telefon na stabilnej powierzchni. Krótki czas otwarcia migawki pomoże natomiast zrobić ostre zdjęcia szybko poruszających się obiektów i osób np. zawodników sportowych.

Można zauważyć nowy trend: tryb manualny trafia nawet do niedrogich telefonów. Warto rozejrzeć się za takimi modelami jak ZTE A520, który mimo niskiej ceny oferuje zaawansowany 13 Mpx aparat właśnie z trybem manualnym. Taki telefon to świetny prezent dla młodych osób, który pozwoli rodzicom rozbudzić w dzieciach ciekawą pasję i odciągnąć je od internetu oraz gier ? dodaje Adam Getka z ZTE Polska.

Kolejnym elementem, który możemy ustawić samodzielnie to balans bieli. Ręczna korekta tego parametru pozwala uzyskać naturalne kolory. Zróbcie mały eksperyment w domu. Te same obiekty sfotografujcie przy oświetleniu ich zwykłą żarówką i żarówką energooszczędną. Kolory będą zupełnie inne. Dzięki korekcji balansu bieli możecie sprawić, że niezależnie od tego czym oświetlony jest obiekt, kolory będą wyglądały naturalnie. Przyda się on także przy robieniu zdjęć przy pochmurnej pogodzie ? lekka korekta i wasze zdjęcia nabiorą życia.

Dobra kompozycja to więcej niż połowa sukcesu

Być może słyszeliście już o kadrowaniu zdjęcia z wykorzystaniem siatki. Takie zdjęcia odbierane są przed odbiorców znacznie lepiej.  Najważniejsze obiekty na zdjęciu powinny znaleźć się centralnie, ale jeszcze lepszym pomysłem jest umieszczenie ich w punktach przecinania się linii siatki. Pamiętaj także o horyzoncie ? powinien być prosty. Wybierz zatem punkt odniesienia np. drzewa, które rosną prosto w górę, albo podstawę budynku, który stoi idealnie poziomo.  Pamiętaj także, aby pionowe obiekty jak np. wysokie budynki fotografować przy wertykalnym ustawieniu telefonu, a szerokie obiekty przy poziomym.

Przy zdjęciach portretowych unikajcie zbyt ciasnego kadru. Szerokokątne obiektywy stosowane w smartfonach mogą niekiedy zniekształcić twarz ? stanie się ona bardziej owalna, nos bulwiasty, a uszy staną się nieproporcjonalnie małe. Warto zatem aby osoba fotografowana stała nieco dalej od telefonu np. 1,5 metra. Zwróćcie także uwagę na tło ? nawet najlepszy portret może zepsuć widok suszącego się za kimś prania.

Unikaj cyfrowego zoomu

Co prawda zdecydowana większość telefonów ma możliwość wykonywania zdjęć przy użyciu cyfrowego zoomu, to jednak jakość takich zdjęć wyraźnie spada. Jest to efektem faktu, że telefoniczny obiektyw nie ma możliwości zmiany swojej ogniskowej i matryca oraz oprogramowanie musi niejako ?odgadnąć?, jakie szczegóły znajdują się po przybliżeniu obiektu. Takie informacje pobierane są z sąsiadujących pikseli, co potem skutkuje ?ziarnem? na zdjęciu.  Jeśli mamy taką możliwość, to wykonajmy zbliżenie? nogami. Podejście bliżej do fotografowanego obiektu, nawet o parę metrów, da lepsze efekty niż cyfrowy zoom.

Korzystaj z dodatkowych funkcji i akcesoriów

Wielu producentów wbudowuje w swoje aparaty specjalne, dedykowane tryby. Dostosowują one sposób działania urządzenia do naszych potrzeb i, jeśli przerasta nas samodzielne zmienianie parametrów, warto z nich skorzystać ? efekty będą znacznie lepsze, niż przy użyciu trybu standardowego.  Szczególne godne polecenia są tryby nocne, jak np. SuperNight w opisywanym wcześniej Axonie 7, czy też tryb automatycznie tworzący zdjęcia panoramiczne, dopasowany do zdjęć sportowych lub Macro.  Jeśli chcecie jeszcze bardziej zwiększyć możliwości kreatywnego robienia zdjęć smartfonem, możecie dodatkowo kupić miniaturowe obiektywy i filtry montowane na obudowie. Niewielkim kosztem wasz smartfon może stać się nawet aparatem z teleobiektywem.

 

zte-axon7-obiektyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.